Informacje o zabiegu
Najczęściej stosowane i najbardziej skuteczne leczenie choroby Dupuytrena to leczenie chirurgiczne. Polega ono na przecięciu lub wycięciu bliznowatego rozcięgna powodującego trwałe zgięcie palca. Najczęściej wykonywaną operacją jest fasciotomia. Chirurg wykonuje nacięcie skóry palców i dłoni, a następnie usuwa pogrubiałą tkankę, tworzącą tzw. „pasma”. Operacja wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, pacjent jest całkowicie przytomny, znieczulone zostaje jedynie miejsce zabiegu. Niestety, wielokrotnie obserwuje się nawrót choroby. Powtórny przykurcz, młody wiek chorego przemawiają za wykonaniem dermofasciotomii. Jest to operacja obarczona znacznie mniejszym ryzykiem nawrotów. To dużo trudniejszy zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjent jest usypiany na czas operacji. Polega na usunięciu pasm zgrubiałego rozcięgna dłoniowego, a także wycięciu skóry. Brakujący fragment skóry zastępuje się autoprzeszczepem pobranym z pachwiny lub ręki. Cena zabiegu jest uzależniona od nasilenia deformacji i rozległości zabiegu.
Wskazania
- występowanie przykurczu dłoni
- znaczne upośledzenie funkcji dłoni
- utrata sprawności dłoni
- rzadko operacja podejmowana jest również ze względów estetycznych
Przeciwwskazania do zabiegu
- choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi, powodującymi nadmierne krwawienie, np. hemofilia
- obniżenie odporności poprzez leki immunosupresyjne lub zakażenie wirusem HIV
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew
- zaawansowana i niekontrolowana cukrzyca
- czynna infekcja
- zmiany troficzne na skórze dłoni
- podwyższona temperatura ciała
- uczulenie na którykolwiek lek znieczulający
- przeciwwskazania ogólno zdrowotne
Przebieg zabiegu
Polega ono na przecięciu lub wycięciu bliznowatego rozcięgna powodującego trwałe zgięcie palca. Najczęściej wykonywaną operacją jest fasciotomia. Chirurg wykonuje nacięcie skóry palców i dłoni, a następnie usuwa pogrubiałą tkankę, tworzącą tzw. „pasma”. Operacja wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, pacjent jest całkowicie przytomny, znieczulone zostaje jedynie miejsce zabiegu. Niestety, wielokrotnie obserwuje się nawrót choroby. Powtórny przykurcz, młody wiek chorego przemawiają za wykonaniem dermofasciotomii. Jest to operacja obarczona znacznie mniejszym ryzykiem nawrotów. To dużo trudniejszy zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjent jest usypiany na czas operacji. Polega na usunięciu pasm zgrubiałego rozcięgna dłoniowego, a także wycięciu skóry. Brakujący fragment skóry zastępuje się autoprzeszczepem pobranym z pachwiny lub ręki.
Cena:
Od 4500 zł
Korzyści z zabiegu
- przywrócenie prawidłowej ruchomości i sprawności dłoni
- przywrócenie prawidłowych funkcji dłoni - zdolności do chwytania przedmiotów, pisania itp.
- dobry efekt estetyczny/kosmetyczny
Zalecenia po zabiegu
- w razie dolegliwości bólowych w okresie pooperacyjnym zalecane są leki przeciwbólowe
- regularne wizyty u lekarza w celu zmian opatrunków, obserwacji rany, w początkowym okresie są konieczne
- w niektórych przypadkach wskazana jest rehabilitacja
- odpowiednie ćwiczenia (m.in. kinezyterapia, laseroterapia, terapia ultradźwiękami, światłem itp.) umożliwia szybsze gojenie się dłoni i szybszy powrót do zdrowia